Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Rozstrzygnięcie Wójta Gminy Izabelin o sposobie rozpatrzenia uwag złożonych do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz prognozy oddziaływania na środowisko
(01.06.2022 r.)
Poniżej zamieszczamy pliki z Rozstrzygnięciem Wójta o sposobie rozpatrzenia uwag, złożonych do projektu Studium oraz do prognozy środowiskowej. Uwagi nieuwzględnione przez Wójt, podlegają rozpatrzeniu przez Radę Gminy na sesji poświęconej uchwaleniu Studium.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Informacje dotyczące konsultowanego projektu Studium
(07.03.2022 r.)
Czym jest Studium ?
Studium, jest dokumentem określającym politykę przestrzenną gminy i lokalne zasady zagospodarowania. Nie ma rangi aktu prawa miejscowego, ale stanowi podstawę do sporządzania planów miejscowych. Ustalenia nowych planów miejscowych i ich zmian nie będą mogły naruszać zapisów Studium. Ponadto, jest to dokument:
- sporządzany bezterminowo (do czasu dezaktualizacji);
- o zapisach ogólnych, dający możliwości swobodniejszego przeprowadzenia procedury zmiany planów, w tym zmian jednostkowych dla np. jednej działki;
- mogący zawierać wiele funkcji terenu dla danej strefy (np. mieszkaniową, usługi publiczne, usługi handlu, sportu, kultury, opieki zdrowotnej, szkolnictwa, zieleń urządzoną);
- dla którego Rada Gminy uchwalając plan decyduje finalnie, które z funkcji zawartych w Studium znajdą się w treści prawa miejscowego, tj. planu zagospodarowania (np. tylko zabudowa mieszkaniowa);
Studium a plan miejscowy (różnice)
STUDIUM |
PLAN MIEJSCOWY |
sporządzane obligatoryjnie dla całej gminy
|
brak obowiązku sporządzania (możliwe sporządzanie dla określonych obszarów) |
akt wewnętrzny |
akt prawa miejscowego |
dokument ogólny (zbiór informacji o gminie, określający kierunki rozwoju gminy)
|
dokument szczegółowy - określa przeznaczenie terenów i sposób ich zagospodarowania (wskaźniki zabudowy, powierzchni biologicznie czynnej, itp.) |
podstawa do sporządzania planów miejscowych |
musi uwzględniać ustalenia Studium |
Dlaczego aktualizujemy Studium ?
Narzucona przez ustawodawcę forma zależności dokumentów (studium i planu) utrudniała w ostatnim czasie sprawne przeprowadzenie procedur zmiany planów w gminie, głównie z powodu zbyt dużej szczegółowości obowiązującego od 2013 r. Studium a także poprzedzającej go wersji z 2008 r. i 2005 r.
Od początku, nadrzędnym celem prowadzonej aktualizacji Studium było uogólnienie jego zapisów, głównie w sposób umożliwiający realizację planowanych inwestycji gminnych, mających docelowo służyć wszystkim Mieszkańcom naszej gminy (np. zagospodarowanie Centrum Gminy, terenu pod Centrum Usług Społecznych w Hornówku czy realizację usług opiekuńczych dla seniorów i najmłodszych w Laskach, przy ul. Podleśnej).
Co zawiera projekt Studium
- Podział gminy na pięć głównych stref funkcjonalnych (rezygnujemy z dotychczasowego wyznaczania konkretnych funkcji terenu):
- strefa M1 - strefa rozwoju zabudowy jednorodzinnej oraz mieszkaniowo-usługowej (usługi wbudowane w budynek mieszkalny z wykluczeniem handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m2, usługi celu publicznego). Strefa obejmuje tereny zurbanizowane oraz tereny przeznaczone pod rozwój zabudowy - według obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, we wsiach Truskaw, Hornówek, Izabelin C, Izabelin B, Laski i północnej części Mościsk przy granicy z Kampinoskim Parkiem Narodowym;
- strefa M2 - strefa zabudowy wielofunkcyjnej: mieszkaniowej jednorodzinnej, zamieszkania zbiorowego, usług publicznych. Strefa obejmuje tereny zlokalizowane w miejscowościach Laski i Izabelin C: tereny Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego;
- strefa M3 - strefa intensyfikacji zabudowy jednorodzinnej, mieszkaniowo-usługowej, usługowej (z wykluczeniem usług handlu detalicznego powyżej 200 m2 powierzchni sprzedaży). Strefa obejmuje część wsi Mościska oraz tereny położone w rejonie ul. Trenów w Laskach;
- strefa M4 - strefa ochrony zieleni z zabudową zagrodową (z zakazem realizacji nowej zabudowy, na działkach dziś jeszcze niezabudowanych). Strefa obejmuje fragment wsi Sieraków w pasie 110 m od ul. gen. Romana Abrahama.
- strefa P - strefa przemysłowo-usługowa: zabudowa produkcyjna, magazynowa, usługowa. Strefa obejmuje tereny tzw. „Mościsk przemysłowych".
Strefy zostały wyznaczone na podstawie obowiązujących dokumentów planistycznych (miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) oraz istniejących ograniczeń związanych z lokalizacją, dostępnością komunikacyjną i infrastrukturalną. Stanowią kontynuację ustaleń obowiązującego studium.
2. Wymóg większej liczby miejsc do parkowania dla nowych inwestycji.
3. Obniżenie maksymalnej wysokości nowej zabudowy jednorodzinnej do 9 m.
4. Wyznaczenie rejonów lokalizacji wolnostojących usług centrotwórczych: wzdłuż ul. 3 Maja w Laskach, Izabelinie B, Izabelinie C (tu dodatkowo także wzdłuż fragmentów ul. Tetmajera, Matejki i Sierakowskiej) oraz w Truskawiu na odcinku od ul. Olszowej do granic KPN.
5. Wyznaczenie w Laskach, w rejonie ul. Wieczorka, strefy rekreacyjno-sportowej z możliwością lokalizacji obiektów kubaturowych oraz urządzeń o charakterze okolicznościowym, sezonowym, związanych z realizowaniem programu kulturalnego i rozrywkowego oraz obiektów i urządzeń z zakresu sportu, turystyki i rekreacji oraz usług im towarzyszących.
6. Wyznaczenie obszarów, gdzie możliwe jest sytuowanie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 500 kW (energia słoneczna). Obszary te wyznaczono dla terenów użyteczności publicznej (istniejących i planowanych) oraz dla terenów usługowych w Laskach - w rejonie ul. Trenów, w Mościskach - na północ od ul. 3 Maja i w strefie przemysłowej.
7. W stosunku do terenów wsi Sieraków (w pasie 110 m od ul. Gen. Romana Abrahama), położonej w całości w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego) wprowadzenie zapisów uniemożliwiających rozwój nowej zabudowy na działkach dziś niezabudowanych. Powyższe zostało narzucone przez Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego w procedurze uzgodnieniowej projektu Studium (brak uzgodnienia projektu Studium przez Dyrektora KPN, uniemożliwiłby docelowe wprowadzenie w życie nowego Studium). Należy podkreślić, że zapisy projektu nowego Studium pozostają bez wpływu na ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sieraków Etap I, zatwierdzonego uchwałą Nr XXXV/300/14 Rady Gminy Izabelin z dnia 05.03.2014 r. Gmina nie planuje zmian ww. planu miejscowego. W ramach obowiązującego od 2014 r. fragmentarycznego planu miejscowego dla części wsi Sieraków (Etap I), możliwe są zarówno remonty, rozbudowa i przebudowa istniejących obiektów budowlanych, jak też budowa nowych budynków w zabudowie zagrodowej. W ostatnim czasie z możliwości tej skorzystało kilku właścicieli działek.
8. Rezygnację (na wniosek KPN) z terenów zabudowy wielorodzinnej w Izabelinie B przy ulicy Szymanowskiego - grunty w całości znajdują się w granicach Parku.
Nowe Studium a obowiązujące plany miejscowe
Wszystkie plany miejscowe, które będą obowiązywały w dniu uchwalenia Studium, zachowują moc także w przypadku, kiedy ich ustalenia są inne niż zapisy nowego Studium. Dopiero w sytuacji procedowania zmian tych planów, konieczne będzie uszanowanie w nich zapisów nowego Studium.
Partycypacja społeczna w projekcie
Każdy, kto kwestionuje zapisy projektu Studium, może wnosić uwagi. Czekamy na nie do 21 kwietnia 2022 r.
Zachęcamy także do udziału w dyskusji publicznej, 15 marca 2022 r. (wtorek) o godz. 18.00. Dyskusja odbędzie się w Szkole Podstawowej im. płka S. Królickiego przy ul. 3 Maja 49 w Hornówku.
Dodatkowo, w dniu 15 marca 2022 r. w godz. 15.00 – 17.00, zespół projektowy dostępny będzie dla Państwa w holu Centrum Kultury Izabelin.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Architektury i Planowania Przestrzennego: tel. 22 722 89 36.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Konsultacje społeczne projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
(18.02.2022 r.)
W dniach 7 - 28 marca 2022 r. odbędzie się wyłożenie do publicznego wglądu projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Izabelin.
W dniu 15 marca 2022 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej im. płk Królickiego (tzw. duża szkoła) odbędzie się dyskusja publiczna dotycząca rozwiązań proponowanych w Studium.
Na uwagi do projektu Studium czekamy do 21 kwietnia 2022 r.
Szczegóły znajdują się w Obwieszczeniu poniżej.
Artykuł dotyczący zmian Studium ukaże się w lutowym wydaniu "Listów do Sąsiada". Umieścimy go także na tej stronie internetowej.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rozpoczęcie prac nad nowym Studium
(2020)
Informujemy o rozpoczęciu procedury aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Izabelin.
Zachęcamy do składania wniosków w terminie do dnia 29 maja 2020 r.
Pliki do pobrania
Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do Studium (496.22 KB)
Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do prognozy środowiskowej Studium (314.91 KB)
Tekst projektu Studium (3.89 MB)
Uwarunkowania rozwoju (19.73 MB)
Kierunki rozwoju (19.79 MB)
Schematy (5.43 MB)
Prognoza oddziaływania na środowisko (3.79 MB)
Wzór formularza uwagi - Studium (42.00 KB)
Wniosek do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Izabelin [DOC] (40.50 KB)
Obwieszczenie - wyłożenie Studium (774.30 KB)
Obwieszczenie z dnia 2 kwietnia 2020 r. w sprawie przedłużania terminu składania wniosków do projektu Studium w związku z sytuacją epidemiologiczną [PDF] (726.79 KB)
Uchwała Rady Gminy Izabelin z dnia 25 lutego 2020 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Izabelin [PDF] (1.39 MB)
Uchwała Rady Gminy Izabelin z dnia 25 lutego 2020 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Izabelin [DOC] (457.18 KB)
Obwieszczenie z dnia 16 marca 2020 r. o podjęciu przez Radę Gminy uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Izabelin [PDF] (519.62 KB)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Gminy Izabelin |
---|---|
Data utworzenia: | 2020-03-16 |
Data publikacji: | 2020-03-16 |
Osoba sporządzająca dokument: | Aneta Iwan |
Osoba wprowadzająca dokument: | Anna Sikorska |
Liczba odwiedzin: | 4368 |
Rozwiń Historia zmian
Data i godzina zmiany | Osoba zmieniająca | Opis zmiany | Poprzednia wersja |
---|---|---|---|
2020-04-02 16:18:32 | Anna Sikorska | aktualizacja | Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego |